Cíl projektu
Tento projekt financovaný z programu Erasmus + chce vytvořit společnou základnu pro instituce odborného vzdělávání a odborné přípravy (OVP), aby uspokojily potřeby mediálního průmyslu. Do tohoto projektu se zapojili čtyři partneři v oblasti vzdělávání, kteří vypracovali dovednosti nezbytné pro to, aby absolventi institucí byli konkurenceschopní a užiteční v oblasti žurnalistiky, a hledá způsoby, jak začlenit toto školení o dovednostech do již existujících učebních osnov zúčastněných vzdělávacích institucí, jak po stránce metodologické, tak strukturní. DOVOS také ověřuje a optimalizuje navrhované dovednosti v praxi za účasti jak akademických, tak mediálních institucí a vyvíjí způsoby, jak zahrnout výše uvedené dovednosti do digitálních systémů institucí pomocí softwaru s otevřeným zdrojovým kódem, aby bylo možné je snadno měnit uživatelé třetích stran aby vyhovovaly všem potřebám. Projekt DOVOS začal 1. září 2015 a skončil 30.srpna 2018.
DOVOS je projekt strategického partnerství Erasmus + KA2.
Tým DOVOS- Partnerská škola
VOŠP: naše partnerská škola v Praze
Vyšší odborná škola publicistiky v Praze je akreditována Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR moderním vzdělávacím programem v oblasti žurnalistiky, audiovizuálních a digitálních médií a vztahů s veřejností a digitálních médií. Škola dosáhla 20. výročí své existence v oblasti mediální výchovy v akademickém roce 2015/16. V plné kapacitě škola pojme 300 studentů.
Vyšší odborná škola publicistiky považuje budoucí média za klíčový komunikační bod, na kterém se setkávají nezávislí autoři na jedné straně a zástupci velkých mediálních domů na straně druhé. Obsah nových médií bude obsahovat objednané příspěvky nebo odborně zprostředkované informace. Díky novým technologiím se budou zvyšovat požadavky na kvalitu a v médiích budou moci pracovat pouze lidé s vysoce kvalitním žurnalistickým výcvikem a hlubokým kontextuálním vzděláním. Nové generace novinářů budou pracovat jak v globálním světě komunikačních sítí, tak v regionálních zprávách. Budou také muset být dobří při vyprávění příběhů, nejen těch druhých, ale i jejich vlastních. To je cíl Vyšší odborné školy publicistiky.
Tři hlavní zaměření
Na základě současné praxe anglosaských, skandinávských a francouzských mediálních škol odráží nový vzdělávací program nejnovější trendy v oblasti komunikačních profesí a vychází vstříc zvědavým žadatelům, kteří chtějí studovat na špičkové mediální škole. Vzdělávací program je rozdělen do tří hlavních oblastí: autorská žurnalistika (AŽ), audiovizuální a digitální média (AVD) a vztahy s veřejností a digitální média (PR a DM).
Vzdělávání a odborná příprava jsou založeny na modulárním systému kreditů, který umožňuje studentům získat kredity ECTS pro předané předměty a využívat je na jiných, českých i zahraničních univerzitách a vysokých školách. VOŠP nabízí možnost vzdálené výuky. Tato forma studia je vhodná všem lidem, kteří chtějí studovat, ale nemají čas na studium na plný úvazek, a mají příležitost zlepšit se v mediální komunikaci. Všechny formy studia jsou podporovány systémem řízení učení Moodle, který je většinou používán jako nástroj smíšeného učení.
Spolupráce s mediálním průmyslem
VOP je praktická mediální dílna s vlastním moderním mediálním zařízením – rozhlasovým ateliérem, střižnami pro editaci videa, pracovišti DTP, zbrusu novým televizním studiem s produkční kontrolou. Semináře, včetně přednáškové místnosti pro 100 studentů, jsou vybaveny multimediálními prezentačními nástroji. Zařízení pro moderní vzdělávání v médiích je poskytováno prostřednictvím intenzivní spolupráce se zástupci odvětví (Apple, Samsung atd.), čímž se zařízení udržuje na špičkové úrovni.
Škola pevně věří v systém výuky pomocí praktického přístupu a téměř polovina času stráveného ve škole je věnována praktickým workshopům a pracovnímu prostředí. Učitelé jsou rekrutováni z řad novinářů, mediálních pracovníků a odborníků na komunikaci, stejně jako akademiků.
University of St Mark & St John: naše partnerská škola v Plymouth
Univerzita sv. Marka a sv. Jana je institucí se sídlem v jihozápadní Anglii, která je známá tím, že poskytuje vynikající zkušenost studentů, která vede k vysoké úrovni zaměstnání. Je to inkluzivní univerzita, kde se všichni snaží, aby studentům pomohli dosáhnout plného potenciálu. Zaměstnanci znají všechny své studenty jménem, velikost tříd je malá, časová dotace ve třídě je vysoká a studenti jsou podporováni během celé výukové cesty. Získání plného vysokoškolského statutu a udělení titulu v roce 2013 završilo dlouhou snahu, která se datuje od založení dvou odborných škol – St Mark a St John’s – v 40. letech 19. století.
Nachází se v jednom areálu s vlastním sportovním zařízením světové úrovně, poblíž pobřeží Devonu a Cornwallu u města Plymouthu a národního parku Dartmoor, díky čemuž se studenti těší té nejlepší kombinaci města, pobřeží a země. Marjon je průkopníkem inovačního modelu vysokoškolského vzdělávání, který přidává hodnotu ke studijním programům tím, že integruje širokou škálu aktivit a příležitostí ke zlepšení zkušeností, kvalifikace a zaměstnatelnosti studentů. Tento přístup, založený na hodnotách a odhodlání v oblasti digitálního stipendia, globálního občanství a partnerství zaměstnavatelů, umožňuje studentům využívat stáže, odborné kvalifikace, mezinárodní výměny, možnosti výzkumu a další. Univerzitní dědictví a odborné znalosti jsou dobře zavedeny na fakultách pedagogických a společenských věd, sportu a vědy o zdraví a kultuře a jazykových vědách. Nabízí přes 100 různých studijních oborů, které jsou navrženy tak, aby splňovaly očekávání studentů a potřeby zaměstnavatelů.
Nejlepší pro sociální mobilitu
Jeho přístup ke vzdělávání znamená, že univerzita je zařazena do soutěže ve všech tabulkách ligy týkající se spokojenosti studentů, zkušeností studentů, výuky a učení a zaměstnatelnosti. Více než 95% studentů získá zaměstnání nebo do dalšího studia do šesti měsíců od ukončení studia. Marjon je nejlepší univerzita ve Spojeném království pro sociální mobilitu a špičkovou univerzitu v Devonu a Cornwallu pro zaměstnatelnost. Studenti jsou také šťastní při hlasování mezi nejlepších 10 univerzit ve Velké Británii za celkovou spokojenost studentů.
Fakulta kultury a jazykových věd, jejíž součástí je oddělení žurnalistiky, je odborná spolupráce v oblasti jazykového vzdělávání a výzkumu zahrnující oblasti akademické síly v anglickém jazyce, lingvistiky, anglické literatury a tvůrčího psaní, společně s aplikovaným a odborným vzděláním v oblasti řeči a jazyková terapie. Oddělení kreativních umění a podnikání je druhým a větším seskupením poskytování služeb zahrnujícím obchodní programy a tvůrčí odvětví žurnalistiky, produkce, mediální a zvukové produkce, které se v posledních letech rozšířilo a které bylo prospěšné z angažovanosti odborníků, umělců a producentů jako lektorů . Rozsah inovativních programů v produkci zvuku lze připsat inovativnímu partnerství s Deep Blue Sound (hudba dBs). Tento model partnerství také informuje o dalších oblastech, které se týkají tvůrčích odvětví, které jsou prioritami hospodářského růstu pro Plymouth a širší jihozápadní region. Tento druhý klastr v kreativním průmyslu je doplněn o rozvoj poskytovaných služeb v oblasti cestovního ruchu a událostí spojených s klíčovým odvětvím regionální ekonomiky a vybudováním předchozí pověsti univerzity v oblasti cestovního ruchu a udržitelnosti.
Fakulta a toto oddělení se snaží přijmout strategické cíle univerzity pro rozvoj silnějšího, odolnějšího vysokoškolského akademického profilu společně s regionální a národní reputací inovace, partnerství, vývoje produktů, inkubace podniků a udržitelného ekonomického růstu informovaného výzkumem.
UC Leuven-Limburg: naše partnerská škola v Limburgu
Nezisková asociace UC Limburg (dříve KHLim) je vysokoškolská instituce ve Flandrech, která spolupracuje pod jménem UC Leuven-Limburg se dvěma dalšími vysokoškolskými institucemi: UC Leuven (dříve KHLeuven) a UC Leuven Comenius Lerarenopleidingen (dříve skupina T).
UC Leuven-Limburg je proslulý vysokou kvalitou výuky, výzkumu a regionálního rozvoje. Více než 30 odborných bakalářských a celoživotních studijních programů se nabízí v různých oborech se zaměřením na zdravotní péči, sociální práci, obchod, vzdělávání učitelů, vědu a technologie. UC Leuven-Limburg má silný závazek k výzkumu a zajišťuje tak nejmodernější vzdělávací programy pro 15 000 studentů.
Celoživotní učení
Prioritními oblastmi instituce jsou: regionální rozvoj, smíšené vzdělávání (včetně rozvoje MOOC), strategie celoživotního učení, internacionalizace a výzkum. Politika výzkumu je zaměřena na tržně řízený aplikovaný výzkum. Ústředním bodem poslání UC Leuven-Limburg v oblasti výzkumu je vývoj inovačních technologií pro firmy a přenášení nových technologií na trh. UC Leuven-Limburg také poskytuje poradenství a další vzdělávání pro místní průmysl, organizace a vlády.
UC Leuven-Limburg je členem vzdělávacích sítí po celém světě a silně spolupracuje s místními, regionálními a vnitrostátními politickými orgány, což má za následek širokou síť zúčastněných stran.
Thomas More: naše partnerská škola v Mechelenu
Univerzita aplikovaných věd Thomas More je vysokoškolská instituce, která se skládá ze dvou právnických osob, Thomas More Kempen a Thomas More Mechelen-Antwerpen. Thomas More má více než 15500 studentů, více než 1400 zaměstnanců a regionální rozšíření se 7 různými kampusy v provincii Antverpy. Tomáš podněcuje regionální rozvoj s využitím vzdělání a služeb zaměřených na trendy v oboru a komunitě.
V bakalářském programu žurnalistiky (3 roky, 180 kreditů ECTS) jsou studenti vyškoleni, aby se stali multifunkčními novináři, kteří jsou ve všech oblastech novinářské profese dobře orientovaní, aby mohli být snadno zaměstnáni v mediálních společnostech.
Vyzkoušejte si podnikání
Díky praktickému podnikání “21bis” se studenti naučí obchodovat ve skutečném pracovním prostředí, který usnadňuje cestu k jejich profesní kariéře. Prostřednictvím své vlastní mediální organizace nepřetržitě dodávají televizní sítě, rozhlasové stanice, noviny a časopisy s mediálními produkty. Po rozvinutí tohoto silného didaktického konceptu byla univerzitní vysoká škola nejen odměněna domácí cenou, ale také získala mezinárodní mediální pozornost.
V dnešním konkurenčním vzdělávacím prostředí jejich aktivita přináší důkladné školení zaměřené na kompetence založené na kompetencích, se silným zaměřením na výzkum a sociální služby v mezinárodním kontextu.
Kongres světové žurnalistiky
Oddělení žurnalistiky je členem Vlámských a holandských vysokých škoy pro žurnalistiku VNOJ, Evropského sdružení pro vzdělávání žurnalistiky (EJTA), Evropského sdružení pro výzkum a vzdělávání v oblasti komunikace (ECREA) a Businet.
Zorganizovali několik mezinárodních kongresů, aby udrželi krok s nejnovějším vývojem. Hrdě se také ujali hostování kongresu Světového žurnalistického vzdělávání (WJEC) v červenci 2013.
Koordinátor projektu
Dominik Fellner
Vyšší odborná škola publicistiky | Praktická dílna médií v centru Prahy
Opatovická 160/18, 110 00 Praha 1
+420 727 814 728
d.fellner@vosp.cz